Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)
Noah/Kovu (Suomessa)

Noah/Kovu (Suomessa)

Uros, kastroitu
Ikä noin 2-3 vuotta
paino noin 28kg
Säkäkorkeus 65cm
Sijainti: Sipoo, Suomi
Päivitetty 01.03.2025

Suuren sydämen omaava positiivinen, ihmisrakas ja lapsille lempeä nallekarhupoika on odottanut jo 7kk kotihoitopaikassaan kotiehdokkaita. Lue hänestä lisää alta:

Taustaa:
Noahin tarina on tavallistakin surullisempi, mutta koettelemuksistaan huolimatta tämä poika ei ole menettänyt elämäniloaan eikä luottamusta ihmisiin tai muihin koiriin.
Noah löytyi kadulle hylättynä noin puolivuotiaana pentuna. Koiralauma oli hyökännyt pienen Noahin kimppuun. Hyökkäyksessä Noahin toinen takajalka sai niin pahat vammat, että se jouduttiin amputoimaan. Leikkauksesta parannuttuaan Noah pääsi turvaan Hopelandin tarhalle. Noah pärjää nykyään mainiosti kolmella jalalla. Hän eli tarhalla isossa laumassa, ja tuli tarhalla erinomaisesti toimeen kaikkien koirien kanssa.
Tarhan vapaaehtoiset kuvailivat Noahia tähdeksi, johon kaikki olivat rakastuneita. Hän on rapsutuksia ja ihmisten huomiota rakastava halinalle.

Noah saapui Suomeen kotihoitoon 20.7.2024. Kotihoitaja kertoo pojasta seuraavasti:
Noah, meillä kutsumanimeltään Kovu on lempeä, huumorintajuinen ja herkkä nuori. Hän on kotihoidossa kerrostalossa ja kerrostaloelämä sujuu hyvin. Kulkee rappusissa ongelmitta sekä menee hissiin eikä reagoi talon ääniin. Viihtyy lasitetulla parvekkeella sohvalla loikoilemassa. On täysin sisäsiisti ja osaa näyttää tarpeensa päästä ulos. Kotihoitopaikassa on kotihoitajan omat kaksi samankokoista koiraa ja Kovu tulee hyvin juttuun heidän kanssaan. Kovu tulee muutenkin juttuun tapaamiensa koirien kanssa, niin isojen kuin pienten, pentujen kuin senioreiden kanssa. Isompia koiria hän jonkin verran jännittää historiansa takia alkuun mutta nopeasti rohkaistuu ja haluaa tehdä tuttavuutta. Kovun kotihoidon aikana kotihoitopaikassa on ehtinyt olla useita muita kotihoitolaisia hänen lisäkseen ja hän on erityisesti pienemmille turvallinen ja lempeä isovelihahmo. Kissat on Kovulle ok. Kovu on työpäivien ajan keskenään koirakavereidensa kanssa kotona ongelmitta. Täysin yksin kotona poitsu on satunnaisesti lyhyitä aikoja ja nämä sujuu hyvin myös.

Ulos Kovu on aina valmis lähtemään innoissaan ja tanssahteleekin eteisessä häntä huiskuten. Hihnassa Kovu kulkee nätisti vetämättä reippaana. Hän ei ulkona pelkää oikeastaan mitään ja vilkkaammassakin ympäristössä kävely on sujunut hyvin. Kovu haluaisi tervehtiä vastaantulevia ihmisiä häntä heiluen jonka takia ohituksissa on harjoiteltavaa vielä ettei kaikkien luo voi mennä. Ei kuitenkaan kisko kovaa kohti vaan lähinnä tanssahtelee paikoillaan ja inisee hellyyttävästi.

Autoon Kovu menee mielellään ja matkustaa autossa nätisti, ei kärsi pahonvoinnista tms. Hoitotoimenpiteet sujuu hyvin ja poika nauttiikin harjaamisesta ja hellyydestä kovasti.
Kaikkiaan Kovu omaa älyttömän kultaisen luonteen ja tähän poikaan on vaikea olla ihastumatta hänet tavattuaan. Hän on äärimmäisen ihmisrakas poika. Lapsista pitänyt myös kovasti ja osaa olla lasten kanssa varovainen. Kovu viihtyy kotona kotihoitajan kainalossa rapsuteltavana ja halittavana. Hän rakastaa pehmoleluja, erityisesti vinkuvia sellaisia ja niitä keräilee omaan pesäänsä. Hän on leikkisä poika kuka rakasta juoksemista ja hepuloimista. Kovun menosta ei yhden jalan puuttumista huomaa.

Löytyisikö sinulta koti tälle erityisen ihanalle ihmisrakkaalle lempeälle pojalle?

Uuden kodin tulee huomioida että kolmijalkaisen koiran hyvinvointiin tulee panostaa tarkasti. Koiralle tärkeintä on seurata painoa ja lihaskuntoa ettei ainoa takajalka kuormitu liikaa. Koiraa on tärkeää käyttää tarpeen mukaan hieronnassa ja/tai fysioterapiassa. Koiran kropan hyvinvointia tulee seurata hyvin ja arjessa huomioida. Hyvällä hoidolla kolmijalkainen koira voi elää varsin tavallista koiran elämää. Kovu on kolmijalkaisuuden takia erityisadoptiossa. Kolmijalkaisen koiran hoidosta keskustellaan tarkemmin lisää adoptioprosessi aikana.

Lisää kuvia Kovusta ja pari videopätkää löytyy Facebookin puolelta: https://www.facebook.com/share/1AfrmfSyZC/?mibextid=wwXIfr

Tuli Suomeen rokotettuna, sirutettuna, madotettuna, ulkoloishäädettynä ja tautitestattuna (anaplasmoosi, babesia, sydänmato, ehrlichia, leishmania) ja Ruokaviraston ohjeiden mukaan ja Traces järjestelmään kirjattuna.
Jos kiinnostuit, käy täyttämässä huolellisesti: https://hardluckpaws.fi/kotiselvityslomake/ Koirista peritään kulukorvaus.

Noahin/Kovun kodinetsintää hoitaa Hard luck paws ry, joka on rekisteröitynyt Eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 23683048.